%10
Projelerle Maker Öğrenciliği - Özgün, Yonca

Projelerle Maker Öğrenciliği

Yonca Özgün

Yayınevi: Aba Yayın

Yayın tarihi: 09/2019

ISBN: 9786056958427

Türkçe | 176 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Robot Teknolojisi

  • 31,50 TL
  • 35,00 TL

1982 yılında Ankara'da dünyaya gelen Özgün, üniversite eğitimini Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü'nde tamamlamıştır.

2003 yılında göreve başlayan Özgün, dört yıl süreyle Özel Evrim Okulları’nda bilgisayar öğretmeni olarak çalışmıştır. Her yaş seviyesinde bilgisayar derslerine girmiş ve öğretmenliğe başladığı ilk yıllardan itibaren programlama eğitimine ağırlık vermiştir. Uzun yıllar kodlamanın nasıl öğretilmesi gerektiği üzerine çalışmalar yapmıştır. Halen yaş gruplarına uygun teknoloji eğitim müfredatları geliştirmektedir.

2007 yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda bilgisayar öğretmeni olarak görevine devam etmiştir. 2014 ve 2015 yıllarında Stanford Üniversitesi tarafından düzenlenen programlama eğitimlerine katılmıştır. 2016 yılında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda “DŞMakers” adlı maker kulübünü kurmuştur. DŞMakers Kulübü öğrencileriyle birçok proje çalışması gerçekleştirerek yurt içi ve yurtdışındaki yarışmalarla maker faire’lara katılmıştır. 2017 Mayıs ayında öğrencileriyle birlikte Türkiye'yi temsilen Kanada’da düzenlenen Canada Wide Science Fair’a seçilerek katılım göstermiş ve ülkemize iki projeyle iki altın madalya kazandırarak geri dönmüştür.

2017 yılında Microsoft’un düzenlediği Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması'nda finalist olarak seçilerek yılın en başarılı dört eğitimci kadın lideri arasında yerini almıştır.

2017 yazında Soma’da ÇYDD işbirliği ile maker eğitimi sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. 2017 yılından itibaren İELEV Okulları’nda Bilişim Teknolojileri Yöneticisi olarak görev yapan Özgün, İELEV okullarındaki teknoloji eğitiminin inisiyatifini yürütmektedir. Ayrıca kurduğu İELEVMakers lise kulüplerindeki çalışmalarını bizzat yürütmektedir.

2019 yılı Mart ayında Polonya'da düzenlenen Uluslararası RoboRAVE Yarışması'nda öğrencileriyle yaptıkları robotik projesiyle Türkiye'yi temsil etmiş ve öğrencileri ile üçüncü kez Türkiye'ye altın madalya kazandırmıştır.

İnovasyon için Eğitim Vakfı'nda Maker Eğitmen Mentorlüğü yapmaktadır. Türkiye'deki Maker Eğitmen Eğitimleri'ni daha ileri taşıyarak İleri Seviye Maker Eğitimleri'ni başlatmıştır ve halen öğretmenlere yönelik farklı konularda Maker Eğitmen Eğitimleri vermektedir.

Yonca Özgün aynı zamanda Ataşehir'deki Tech Garage İstanbul Maker Atölyesi’nin kurucu ortaklarından olup kurumlara teknoloji eğitimi danışmanlığı yapmaktadır.

Altmıştan fazla ülkenin ve dünya çapında 100.000'den fazla öğrencinin katıldığı “Innovate Your Dreams” projesinin Türkiye ülke koordinatörlüğünü üstlenmiştir.

Türkiye'de ilk defa düzenlenen RoboRAVE Turkey'in ve uluslarası bir yarışma olan RoboRAVE Robotik Yarışması'nın Türkiye direktörü olarak RoboRAVE Turkey'nin Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Farklı platformlarda verdiği öğretmen ve öğrenci eğitimlerinin yanında, yurtdışında mühendislik okuyan öğrencilere de online programlama eğitimleri vermektedir.

Halen gönüllü olarak ÇYDD’nin “Kodlamacı Projesi”nin lise ayağı olan Kodlamacı Lise Programı'nı yürütmekte ve mobil programlama konusunda eğitmenler yetiştirmektedir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratılmasına destek olmak adına gençleri destekleyen birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almaktadır.

Özgün aynı zamanda bir kız çocuğu annesidir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı